LEE

História značky Lee Džínsy, ktoré napredujú od roku 1889, kedy značka Lee vznikla, sa táto pozoruhodná firma rúti dopredu. Už sto dvadsaťosem rokov! Lee prešlo pozoruhodnou cestou, na ktorej sa bez preháňania púšťala do odvážnych prienikov na trhu, konkurenciu sa im niekoľkokrát podarilo nechať za sebou. O tom, že Lee nikdy nenudí svedčí už ich história! Na samom začiatku to neboli džínsy, ale obchod s potravinami!

Tak išiel „Lee“ rok 1889 – Kansaský podnikateľ H. D. Lee, ktorý založil potravinársku firmu na výrobu a predaj kvalitných potravín. Firma si rýchle vydobyla vedúcu pozíciu na trhu.

1911 – Šéf firmy H. S. Lee sa rozhoduje ku kroku, ktorý sa neskôr pre firmu ukazuje byť určujúcim. Bude vyrábať pracovné oblečenie. Ako prvý prichádza na scénu nezabudnuteľný „Bib Overall“, vybavený multifunkčnými náprsnými vreckami a originálnymi gombíkmi.

1913 – „Otec“ firmy H. D. Lee prichádzal so stále novými, úplne pokrokovými nápadmi.  Modelu „Union-All“ populárna kombinéza určená všetkým, kto sa nemienil ušpiniť pri práci od hlavy po päty od farmárov až po robotníkov v továrňach.

1920 – 1921 – Na scénu vstupuje reklamná postava Buddy Lee. Ten ako prvý bol vyobrazený v obrom okne firmy Dayton Company Departnemt na Nicolletove triede v Minneapolise. 1921 – Hovorilo sa mu „Loco Jacket“ a neodmysliteľne patrí do galérie nezabudnuteľných kúskov zn. Lee.

1925 – V snahe zdokonaliť materiál sa v dielňach Lee zrodila nová „džínsovina“, ktorá dostala názov Jelt. Vznikla špeciálnou metódou točenia bavlnenej priadze a výsledkom bola najpevnejšia a najmodrejšia džínsovina na trhu.

1926 – Firma rozoznala, aký obrovský obchodný potenciál je v zipsoch. Po prvý krát sa zips ocitol na klasických džínsoch, konkrétne na modelu Cowboy.

1931 – V snahe obstáť v náročnej terénnej práci kovbojov Lee vyrukovalo s modelom Rider Jacket, určeným priamo na jazdu v sedle.

1933 – „ Nesmrteľnosťou“ sa v priebehu desaťročí preukázal model, ktorý firma vypustila do sveta pod názvom „Storm Rider Jacket“. Išlo o zimnú verziu osvedčeného modelu Slim Jacket, inšpirovaný motívom aljašských prikrývok. Tento model preslávili predovšetkým celebrity ako Marilyn Monroe nebo Paul Newman.

1936 – Vzniklo typické logo vyrazené na kravskej koži a našívané priamo na oblečení.

1954 – Filmy „Na východ od Raja“ s mladým rebelom Jamesem Deanem a televízny snímok „The Wild one“ s nemenej charizmatickým Jamesem Deanem spôsobili revolúciu. Džínsy začali byť vďaka nim po prvýkrát chápané ako móda a spôsob vyjadrenia názoru. Nie „iba“ ako pracovní oblečení.

1963 – Spojené štáty začali byť firme tesné a „vydala“ sa do Európy. Prvý obchod s názvom „H. D. lee of Belgium“ bol otvorený v belgickom St-Niklaas.

1964 – Iba o rok neskôr sa strečové nohavice, ktoré sa nemuseli žehliť stali horúcim tovarom.

1984 – Na obálku prestížneho časopisu Rolling Stone sa v kabáte Lee nechal vyfotografovať slávny rockový spevák Bruce Springsteen.

2003 – Otvárali sa prvé z celej siete nových európskych Lee stores na Carnaby Street v Londýne.

2007 – Senzačným projektom Make History, vyhláseným v januári zasadila Lee marketingový ľavý hák konkurencií. Dnes súťaž pokračuje on-line a projekt sa stáva každoročnou záležitosťou.

2009 – Lee predstavilo novú stratégiu pod názvom Lee Denim DNA. Je rovnako pozoruhodná a pestrá ako história firmy, ktorú ste si práve prečítali.